Teknoloji

Bill Gates: Mars’a gitmektense aşı parasını ödemeyi tercih ederim

SpaceX’in sahibi Elon Musk, 2050 yılına kadar 1 milyon insanı Mars’a göndermeyi hedefliyor.

Microsoft’un kurucularından Bill Gates, yaklaşık 55 milyon kilometre uzaklıktaki Kızıl Gezegen’i kolonileştirmek isteyen Musk’a karşı çıktı.

Musk, Mars’a yapılacak bir gezi için 100.000 dolarlık varsayımsal bir fiyatın çoğu insan için “uygun fiyatlı” olması gerektiğini düşünüyor.

Mars’a gitmeye karşı

Gates, BBC’ye parayı Mars’a harcamaktansa aşılara harcamayı tercih edeceğini söyledi:

Mars’a gitmek çok değerli. Kızamık aşısı satın alabilir ve 1000 dolara hayat kurtarabilirsiniz. Bu durum bir nevi Mars’a gitmemenizi söyler ve ayaklarınızı yere basar.

Amerikalı teknoloji milyarderi Gates, daha önce yaptığı açıklamada, bir sonraki pandeminin koronavirüsten çok daha kötü olacağına inandığını ve bunun da insan yapımı bir virüsten oluşacağına inandığını belirtmişti.

yapay zeka yorumu

67 yaşındaki Gates, yapay zekanın insanlığı “oldukça dramatik bir şekilde” dönüştüreceğine de inanıyor:

Tıbbi ve bilimsel sıkıntıları ele almamıza yardımcı olacak. Robotlar bire bir okumaya ve yazmaya yardımcı olmakla kalmıyor.

Gözden kaçırma Bill Gates: Bir sonraki salgın daha kötü olacak Haberin Detayları

Komplo teorilerine cevap

Öte yandan Gates, koronavirüs salgını sürecinde komplo teorilerinin yüzü haline gelmesine şaşırdığını söyledi. “Bu kadarını beklemiyordum.”dedi ve ekledi:

Pandemi sürecinde bilinçli olarak insanlara sebep olduğum veya takip ettiğim on milyonlarca bildirim geldi. Aşılarla ilgilendiğim doğru ama hayat kurtaran aşılarla ilgileniyorum. Bu mesajlar bir şekilde bunu tersine çevirdi. Sanırım insanlar perdenin arkasındaki ‘umacı’yı arıyor. Kötü niyeti anlamak biyolojiden çok daha kolaydır.

haberguneysu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu