Ekonomi

Bursa İnegöl’de çiftçilerin elektrik ihtiyacı güneşten karşılanacak

BURSA (İGFA) –İnegöl Belediyesi, kentteki çiftçileri tek çatı altında toplayan Üretici Çiftçiler Kooperatifini teknoloji ile donatarak hem maliyetleri düşürüyor hem de enerji tasarrufu sağlıyor.

Bu kapsamda Deydinler Mahallesi’nde kurulan Üreten Çiftçiler Kooperatifinin soğuk hava deposunda Güneş Enerjisi Sistemi meclisi gerçekleştirildi.

TKDK desteğiyle en büyük gider kalemi olan elektriği karşılamak için 3 milyon 650 bin TL’lik yatırımla soğuk hava deposunun çatısına 558 adet güneş enerjisi paneli kuruldu. Yüzde 65 destekle hayata geçirilen proje sayesinde yılda 340 bin kWh elektrik üretilmesi ve 1,5 milyon TL değerinde elektrik üretilmesi hedefleniyor.

TKDK YÜZDE 65 ESAS İLE UYGULANDI

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, beraberindeki heyet ile birlikte soğuk hava deposuna kurulan güneş enerjisi panellerini yerinde inceledi.

Testlerin yapılmasının ardından birkaç gün içinde kullanılacak sistemle ilgili açıklama yapan Önder Taban, “Üretici Çiftçiler Kooperatifi soğuk hava depomuzun Güneş Enerjisi Sistemini incelemek üzereyiz. Bildiğiniz gibi misyonumuzun ilk günlerinde Üretici Çiftçiler Kooperatifimizi kurduk. Akabinde TKDK desteği ile kooperatifimizin soğuk hava deposunu hayata geçirerek hizmete açtık. Devam eden süreçte en büyük gider kalemimiz olan elektrik enerjisini tolere edebilmek adına Güneş Enerjisi Sistemi kurma kararı aldık. Bu projenin maliyeti 3 milyon 650 bin TL. Bunun yüzde 65’ini TKDK sağladı. Buraya yaptığımız yatırımla elektrik maliyetimizi üretilen elektriğe eşit hale getirmiş olacağız” dedi.

Uygulamanın teknik detaylarından bahseden Lider Taban, 240 kw inverter gücü ve 305 kw panel gücü bulunan sistemle yılda 1.5 milyon liraya tekabül eden 340 bin kwh elektrik üretileceğini söyledi.

TESTLERİ YAPILACAK VE DEVREYE ALINACAK

Güneş enerjisinin doğal bir kaynak olduğunu belirten Lider Taban, “Şimdiye kadar kullanmıyorduk ama bundan sonra elektrik ihtiyacımızı bu kaynaktan karşılayacağız. Yapılan yatırım kısa sürede kendini geri getirecek. Güneşlenme ve yan etkileri açısından zengin olan ülkemizde bu sistemin giderek yaygınlaştığını görüyoruz.” Meslektaşlarımıza ve yüklenici firmamıza çok teşekkür ediyorum. Testler yapıldıktan sonra sistem birkaç gün içinde devreye alınacaktır. Hayırlı olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu