Haber

Deprem bölgesinde işten çıkarma yasak

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen 11 ilde çalışma ve sosyal güvenlik alanında bazı tedbirler alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Olağanüstü Hal Kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanında Alınan Tedbirlere İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre; Depremden etkilenen ve olağanüstü hal uygulanan illerdeki patronlar, işyerlerinin ağır veya orta hasarlı olduğunu belgelemeleri halinde ‘uygunluk tespiti’ beklenmeden kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.

İşverenin eksik bilgi ve belge vermesi nedeniyle yapılan fazla ödemeler kanuni faizi ile birlikte işverenden tahsil edilecektir.

Kararname ile OHAL bölgesinde İş Kanunu’nda yer alan ‘ahlak kurallarına ve uygun iradeye uymama’ ve ‘iş yerinin kapatılması’ gibi sebepler dışında işten çıkarma yasaklandı.

İşsizlik Sigortası Fonu’ndan destek

Kısa çalışma veya işsizlik ödeneğinden yararlanmayanlar ile işsiz olanlar için OHAL süresini geçmemek kaydıyla İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 133,44 TL ek ödeme yapılacak ve bu kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamında sayılacaktır.

Belirlenen kararlara aykırı olarak iş sözleşmesini fesheden patron veya patron vekiline, iş ve iş konseyi il müdürlüklerince sözleşmesi feshedilen her işçi için aylık brüt taban ücreti üzerinden para cezası verilir.

Deprem bölgesindeki işyerlerinde Sendikalar Kanunu kapsamında yetki tespiti, toplu sözleşme akdi, uyuşmazlıkların analizi, grev ve lokavt sürelerinin de OHAL döneminde uzatılmasına karar verildi.

ANKA/JD, BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu