Haber

Depremzedeler Hakkari’de otel ve evlerde ağırlanıyor

Hakkari’deki otel sahipleri ve vatandaşlar, Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen vatandaşları ağırlıyor.

Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde 10 ili etkileyen “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremden etkilenenlerin yaralarının sarılması için çalışmalar sürüyor.

Başta Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya olmak üzere deprem bölgesinden gelen vatandaşlar kentteki otellere yerleştirildi.

Ailesiyle Adıyaman’dan Hakkari’ye gelen Abuzer Kapıcı, depremin etkilerinden hala kurtulamadıklarını söyledi.

Deprem anında yaşadığı endişe ve kaygıyı anlatan Kapıcı, şunları söyledi:

“Uykudayken depreme yakalandık. Önce hafif sallandı sonra hızlandı. O an kaçmaya çalıştık ama her şey dökülmeye başladı. Büyük bir korku yaşadık. Düştük, kaydık, sola savrulduk. ve tam biz kaçmaya çalışırken.Çocuk sesleri geliyordu.Herkes canını kurtarmaya çalışıyordu.O korku psikolojimizi bozdu.Akrabalarımızla görüşemiyoruz.Birçok akrabamız il dışına gitti.Geldik. burada hiçbir şey almadan.”

Hakkari’deki okul müdürü Zeynal Kapıcı, ailesinin depremden büyük zarar gördüğünü söyledi.

Ailesinin Karapınar Mahallesi’ndeki evlerinin tamamının yıkıldığını belirten Kapıcı, “Depremde hasar gören ailemi gidip Hakkari’ye getirdim. Hakkari halkı, otel sahipleri, AFAD, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma sayesinde teşekkür ediyoruz.” Şimdilik Hakkari’de kalmamız için vakıf ve tüm kurumlar bize takviye verdi, “6 yıldır Hakkari’de görev yapıyorum. Hakkari halkı insanlığı ve sıcaklığıyla her zaman yanımızda oldu.” dedi.

Evini depremzedelere açan Hakkarili Salih Selçuk, “Depremzedelerin yaşadıklarına kayıtsız kalamayız. Bana ait bir konutum var. Bu konutu depremzedelere tahsis ettim.” dedi. .

Otel işletmecisi İsmet Çiftçi, otelin kapılarını depremzedelere açtığını belirterek, “Adıyaman’dan gelen misafirlerimiz var. 14 depremzedeyi otelde ağırladık. 25 kişi daha arayıp geleceğim diyen var. … Ülkede herkes depremzedeleri ağırlasa ne güzel olur. Onlara geçici de olsa sıcacık bir yemek. Bir de ortam sunabilirsek ne mutlu bize.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu