Yaşam

Derviş Zaim’in Tavuri Belgeseli 42. İstanbul Film Festivali’nde Gösterildi

Derviş Zaim’in son projesi Tavuri belgeseli İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Türk seyircisiyle buluştu. 42. İstanbul Film Festivali’nde yarışma dışı olarak ilk kez Fransız Kültür Merkezi’nde Türk izleyicisiyle buluşan Tavuri belgeseli dakikalarca ayakta alkışlandı.

Festival kapsamındaki ikinci gösterim 12 Nisan Çarşamba günü saat 19:00’da Sinematek/Sinema Evi’nde olacak.

Tavuri, 2 ve 5 Mart 2023 tarihlerinde Amerika’nın prestijli belgesel ve kurgu dışı film festivallerinden biri olarak kabul edilen 20. True-False Cinema Festival’de gösterildi ve Amerikalı seyirci tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Tavuri belgeseli Derviş Zaim’in önceki filmlerinden bahis, tıp ve yaklaşım açısından ayrılıyor. Zaim, eserinde kabahat olgusuna ve zalimler dünyasına bir bakış atıyor ve Tavuri (Şeytan) lakaplı efsanevi dolandırıcı Mustafa Serttaş’tan bahsediyor. Çekimlere 2014 yılında başlandı. Mustafa Serttaş’ın Kıbrıs ve Londra’da yaşamını yitirmesinin ardından, ölümüne kadar hayatının son kesitlerini belgeselde tespit etmek mümkün oldu. Tavuri belgeseli toplum, kötülük, suç ve ceza süreçlerine dair sorular sorarken, kurgu dışı sinemanın sınırlarını da yansıtmayı amaçlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

derinkuyu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu