Haber

İngiltere’den çatışma bölgelerindeki kadınlar ve kızlar için eylem planı

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly ve Silahlı Kuvvetlerden Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, çatışma bölgelerindeki kadınları ve kız çocuklarını savunmak için 5 yıllık bir eylem planı açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ortasında 12 ülkenin bulunduğu çatışma bölgelerinde kadınların ve kız çocuklarının analiz süreçlerinde aktif rol alması gibi konuları kapsayan 5 yıllık eylem planı hazırlandı. Ukrayna, Afganistan, Yemen ve Suriye gibi ve cinsel şiddetten korunma.

Savaşların yanı sıra iklim değişikliği ve siber akın gibi küresel tehlikelerden korunmayı amaçlayan eylem planında, kadınların çatışma bölgelerinde cinsel akına daha fazla maruz kaldığı ve önlenebilir anne ölümlerinin yarısından fazlasının bu bölgelerde görüldüğü belirtildi. bu bölgeler

Kadınların dahil olduğu analiz süreçlerinin 15 yıl sonra bile devam etme oranının yüzde 35 daha yüksek olduğu belirtildi.

Eylem planında kadınların karar alma süreçlerine daha fazla dahil edilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Çatışma bölgelerinde yaşayan kadın ve kız çocuklarının yüzde 20 ila 30’unun cinsel saldırıya maruz kaldığı belirtildi.

Açıklamada adı geçen Bakan Cleverly, “Toplumları mahveden menfur cinsel şiddetten eğitimde kaybedilen yıllara kadar çatışma bölgelerinde kadın ve kız çocuklarının çektiği acıların boyutu kabul edilemez.” terimini kullandı.

Akıllıca, İngiltere’nin kadınları ve kız çocuklarını barış ve güvenlik çalışmalarının merkezine koyduğunu ekledi.

Önümüzdeki 5 yıl içinde hayata geçirilecek olan eylem planı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1325 sayılı kararı kapsamında “Kadın, Barış ve Güvenlik” konusundaki taahhütlerin yerine getirilmesine katkı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu