Ekonomi

Küresel piyasalar kritik haftaya temkinli başladı

Küresel piyasalar, ABD, İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının para politikası kararları ile yoğun makroekonomik veri takvimi ve şirket finansal sonuçlarının açıklanacağı haftaya temkinli başladı.

Geçen hafta açıklanan bilgiler ABD ekonomisinin “yumuşak iniş” yapabileceği yönündeki beklentileri güçlendirerek borsaları desteklerken, bu hafta açıklanacak para politikası kararlarının önümüzdeki döneme ilişkin belirsizlikleri azaltması bekleniyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinlik kazanırken, politika metnindeki yönlendirme ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları varlık fiyatları açısından değerli.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Perşembe günü politika faizlerini 50 baz puan artırması beklenirken, bu iki bankanın faiz artırım boyutunu 25 baz puana indireceği tahmin ediliyor. Mart.

Analistler, hem ABD’de hem de Avrupa’da enflasyonda ciddi bir düşüş yaşandığına dikkat çekerken, yatırımcıların merkez bankalarının şahin adımlarına ara verebileceğine dair beklentilerinin piyasalarda daha güçlü tartışıldığını belirtti.

Bu bağlamda analistler, Fed’in politika alanının diğer bankalardan daha geniş olduğunu vurgulayarak, Powell’ın açıklamalarında bu yönde ipuçları aranacağını belirtti.

Analistler, yoğun veri takviminin de hafta boyunca yakından takip edileceğini kaydederek, Cuma günü özellikle ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin piyasalarda oynaklığı artırabileceğini belirtti.

Hızlanan bilanço dönemi tarafında trilyon dolarlık devlerin mali sonuçlarını bu hafta açıklayacağını hatırlatan analistler, Apple, Amazon ve Alphabet’in bu şirketlerin ortasında yer aldığını söyledi.

Bu gelişmelerle birlikte New York borsasında Cuma günü S&P 500 endeksi yüzde 0,25, Nasdaq endeksi yüzde 0,95 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,08 yükseldi. ABD’de endeks vadeli kontratları yeni haftaya düşüşle başladı.

Geçtiğimiz hafta Avrupa borsalarında olumlu bir seyir gözlenirken, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin gelişmeler ve doğalgaz fiyatlarının seyri ile merkez bankalarının Perşembe günü alacağı kararlar yatırımcıların ilgi odağında.

Analistler, bölgede büyüme ve enflasyon başta olmak üzere yoğun veri akışının izleneceğini belirterek, Avrupa borsalarında oynaklığın hafta boyunca yüksek kalabileceğine dikkat çekti.

Cuma günü İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,05, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,11, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,02 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,83 arttı. Avrupa’da endeks vadeli işlem sözleşmeleri yeni haftaya düşüşle başladı.

Asya’da Çin piyasaları bir haftalık tatilin ardından açılırken, bölgede karışık bir seyir hakim oldu.

Çin borsaları yılbaşı tatili harcamalarının ve seyahat yoğunluğunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere yaklaşmasının ardından pozitif seyrini sürdürüyor ve Kovid-19 olaylarında yeni bir artış yaşanmadı.

Analistler, Kovid-19 tedbirlerinin kaldırılmasının ekonomik etkilerinin bu hafta Çin’de açıklanacak verilerde görülebileceğine dikkat çekerek, Çin hükümetinin ekonomiyi nasıl destekleyeceğine ilişkin yol haritasının da netleşebileceğini bildirdi.

Analistler ise bölgede bilançolarını açıklayacak teknoloji devi şirketlerin bulunduğuna, Hong Kong ve Güney Kore borsalarında bilanço öncesi teknoloji şirketlerinin satış ağırlıklı bir trend izlediğine dikkat çekti.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi bir önceki kapanışın hemen üzerinde seyrederken, Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 0,4 yükseldi. Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 1,1, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,7 düştü.

Yurt içinde Cuma günü 5.000-5.250 bandında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi günü yüzde 0,75 kayıpla 5.191,83 puandan kapattı.

Cuma gününü yatay bir seyirle 18.8054 seviyesinden kapatan dolar/TL, bugün bankalararası piyasa açılışında 18.8080 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler bugün yurt dışında ekonomik güven endeksi, Almanya’da Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH), Euro Bölgesi’nde tüketici inanç endeksi ve ABD’de Dallas Fed imalat sanayi endeksinin yurt dışında teknik olarak 5.250 ile takip edileceğini belirtti. BİST 100 endeksi 5.300 ve 5.100 seviyelerinin direnç konumunda, 5.100 ve 5.000 noktalarının ise takviye konumunda olduğunu kaydetti.

Bugün piyasalarda takip edilecek bilgiler şöyle:

10.00 Türkiye Ocak ekonomik inanç endeksi

12.00 Almanya, 2022 4. çeyrek GSYİH

13.00 Euro Bölgesi, Ocak tüketici güven endeksi

18.30 ABD, Ocak Dallas Fed imalat endeksi

haberkas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu