Haber

Telefon dolandırıcılarına operasyon: 5 milyon lira kâr elde eden 41 şüpheli yakalandı

Telefon dolandırıcılarına operasyon: 5 milyon lira kâr elde eden 41 şüpheli yakalandı

İSTANBUL – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, kendilerini ‘polis, savcı ve banka’ diye tanıtarak sahte sigorta sitesi kurarak vatandaşları 5 milyon 885 bin lira dolandırdıkları tespit edilen 41 şüphelinin, adliyeye sevk edildiği belirlendi. veya kredi kurumu çalışanlarının aradıkları şahıslar yakalandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, 71 şüphelinin vatandaşlara telefon ederek, kendilerini suçladıklarını iddia ederek farklı teknikler kullanarak ve organize bir şekilde ‘nitelikli dolandırıcılık’ yaptıkları belirlendi. polis memurları, savcılar, banka veya kredi kuruluşu çalışanları. Mağdurlara hesaplarına sahte para girişi, hesaplarında şüpheli işlem yapılması, başkaları tarafından yanlışlıkla hesaplarına para gönderilmesi gibi yanıltıcı bilgiler verdikleri tespit edilen şüpheliler, ele geçirdikleri vatandaşların da bilgilerini ele geçirdi. internet bankacılığı aracılığıyla ikna ederek çeşitli yönlendirmeler yaparak hesaplarındaki parayı kendileriyle çalışan hesap sahiplerinin hesaplarına “aktardılar”. Ayrıca “EFT” işlemlerini de kolaylaştırdıkları belirlendi. Ayrıca internet üzerinden geçersiz trafik sigortası sitesi kurdukları belirlenen şüphelilerin, ödeme bilgisi olarak örgütün bir komite karşılığında temin ettiği üçüncü kişilere ait banka bilgilerini isteyen mağdurlara verdikleri de belirlendi. trafik sigortası yaptırıyorlar ve bu sayede ATM’lerden veya şubelerden hesaplara gelen fiyatları saha personeli aracılığıyla çekiyorlar.

İstanbul merkezli Adıyaman, Ankara, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, İzmir, Kastamonu, Kocaeli, Manisa, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak ve Yalova’da yaklaşık 5 milyon 885 bin lira haksız kazanç elde ettiği belirlenen şüpheliler hakkında 69 şikayetçi ve 19 mağdurdan yararlanıldı. 16 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlar sonucunda 41 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. 7 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenilirken, evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital cihaz, 1 ruhsatsız silah ve 23 fişek ele geçirildi.

Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların ise devam ettiği öğrenildi.

beylikovahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu