Haber

UNESCO, Depremin Zarar Gördüğü Tarihi Alanlar İçin Türkiye ve Suriye’ye Destek Olacak

PARİS, 8 Şubat (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Salı günü, depremin Türkiye ve Suriye’deki tarihi yerlere verdiği zarardan duyduğu kaygıyı dile getirerek iki ülkeye destek sözü verdi.

UNESCO, depremin tarihi mekanlarda yarattığı tahribatla ilgili ulusal makamlarla yaptığı ilk incelemenin ardından yaptığı açıklamada, “Suriye’de bulunan ve Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Halep Antik Kenti’ndeki durumdan özellikle endişe duyuyoruz. tehlikede.”

Kalede önemli hasar meydana geldiğini belirten UNESCO, eski şehir duvarının batı kulesinin çöktüğünü ve çarşılardaki çok sayıda yapının zayıfladığını bildirdi.

Öte yandan Türkiye’nin Diyarbakır ilinde depremde çok sayıda bina çökerken, kent Roma, Sasani, Bizans, İslam ve Osmanlı dönemleri için önemli bir merkez olan “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri Kültür Peyzajı”na ev sahipliği yapıyor. ve Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. .

UNESCO uzmanları, ulusal makamlarla işbirliği içinde, Dünya Mirası Alanlarında meydana gelen hasarın kesin bir envanterini çıkarmaya çalışıyor.

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, “Merhumun ailelerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Düşüncelerim beyin sarsıntısından etkilenen ve yaralananlarla birlikte. Teşkilatımız yetkisi dahilinde yardım sağlayacaktır.”

tekmanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu